Resweratrol – czyżby eliksir długowieczności?

Resveratrol to molekuła o wzorze C14H12O3.

Resweratrol – przypuszczam, że jeszcze nigdy o nim nie słyszałaś/eś, ani o jego potencjalnie cudownych właściwościach. Już na wstępie pragnę Cię uspokoić – resweratrol nie jest żadnym lekiem, ani innym farmaceutykiem. Nazwa w tym przypadku jest bardzo zwodnicza – mi przynajmniej skojarzyła się po raz pierwszy z nazwą jakiegoś leku. Otóż, resweratrol (ang. resveratrol, błędnie również wymawiany rezweratrol) to nic innego jak związek fitochemiczny (fitoskładnik), czyli w 100% naturalny związek wytwarzany przez rośliny w odpowiedzi na czynniki środowiskowe, w celu ich ochrony m.in. przed promieniami UV, niską temperaturą, zanieczyszczeniem środowiska czy insektami. Coraz więcej badań przemawia za tym, że skoro fitoskładniki chronią rośliny, to ich działanie może być równie korzystne dla organizmu ludzkiego. Celowo piszę „przemawia”, gdyż badacze zainteresowali się związkami fitochemicznymi stosunkowo niedawno. Z tego powodu brakuje długoterminowych badań klinicznych z udziałem ludzi, które udokumentowałyby cudowne właściwości niektórych fitoskładników. Jedno jest pewne, dotychczasowe badania przeprowadzane na gryzoniach, insektach, nicieniach, rybach i koloniach drożdży są imponujące.

Resweratrol występowanie – gdzie go znajdę?

Resweratrol jest bardzo silnym przeciwutleniaczem oraz związkiem przeciwgrzybicznym, należącym do grupy polfenoli. Największe jego stężenie odkryto dotychczas w skórce czerwonych winogron (tym samym w czerwonym winie), malinach, jagodach, borówkach, śliwkach, czarnej porzeczce, żurawinie, orzeszkach ziemnych, owocach morwy oraz łodygach rdestu japońskiego (ten ostatni wykorzystywany jest głównie do produkcji suplementów tego związku). Samemu pewnie zauważyłaś/eś, że głównym źródłem resweratrolu są owoce, których warstwa powierzchniowa posiada bardzo intensywny kolor, chroniący rośliny przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.

Resweratrol działanie, właściwości i występowanie.

Resweratrol występuje m.in. w winogronach.

Resweratrol działanie i właściwości.

Bardzo wiele wskazuje na to, że resweratrol posiada cały szereg korzystnych właściwości. Jednakże dalsze długoterminowe badania na ludziach są niezbędne, celem potwierdzenia dotychczasowych ustaleń. Badania naukowe prowadzone od połowy lat 90-tych dowodzą, że reswratrol potencjalnie:

 1. Łagodzi stany zapalne poprzez hamowanie enzymów uczestniczących w procesach zapalnych.
 2. Opóźnia procesy starzenia, a przez to wydłuża życie (hamuje skracanie telomerów).
 3. Posiada właściwości przeciwnowotworowe, poprzez hamowanie angiogenezy (przyrostu naczyń krwionośnych, odżywiających nowotwór) oraz uruchamianie procesu apoptozy (naturalnego mechanizmu obumierania komórek). Właściwości te wydają się być wyjątkowo obiecujące w przypadku raka prostaty.
 4. Posiada właściwości antyoksydacyjne. Jest silny przeciwutleniaczem hamującym mutację komórek i tworzenie wolnych rodników.
 5. Działa przeciwwirusowo. Hamuje replikację wirusa we wczesnej fazie jego namnażania. Badania prowadzono na wirusie opryszczki pospolitej (HSV), wirusie ospy wietrznej (HHV-3), wirusach grypy.
 6. Zmniejsza ryzyko chorób układu krwionośnego o 40%, poprzez zmniejszenie poziomu trójglicerydów i LDL (złego cholesterolu) we krwi. Co więcej zapobiega agregacji płytek krwi (powstawaniu zakrzepów) oraz zwiększą elastyczność naczyń krwionośnych.
 7. Jest pomocny przy zapobieganiu chorobie Alzheimera. Resweratrol hamuje akumulację nieprawidłowych białek, które uszkadzają pamięciowe komórki mózgowe.
 8. Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Resweratrol poprawia wrażliwość insulinową poprzez aktywowanie systemu SIRT-1, który zapobiega stresowi oksydacyjnemu (zaburzeniu równowagi między utleniaczami i przeciwutleniaczami w organizmie).
 9. Zwiększa pułap tlenowy. Dzięki resweratrolowi mięśnie efektywniej wykorzystują dostarczany im tlen, a przez to podwyższona zostaje wydolność organizmu podczas wysiłku.

Resweratrol – czy są jakieś efekty uboczne?

Na chwilę obecną nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie, gdyż brakuje długoterminowych badań z udziałem ludzi. Jednakże nie zaleca się przyjmowania suplementu wraz z lekami przeciwzakrzepowymi i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, ze względu na dużo większe ryzyko wystąpienia krwawienia. Ponadto w jednym z amerykańskich badań resweratrol pogorszył objawy pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane. Z tego powodu zaleca się powstrzymanie suplementacji resweratrolem w przypadku SM, do momentu przeprowadzenia dalszych, szczegółowych badań.

Poniżej kilka ciekawostek na temat resweratrolu.

 • Przypuszcza się, że resweratrol stanowi klucz do rozwiązania zagadki tzw. „francuskiego paradoksu„. Otóż występowanie chorób sercowo-naczyniowych na południu Francji jest niewielkie, przy stosunkowo wysokim spożyciu tłuszczów nasyconych. Średnia długość życia mieszkańca Francji jest dłuższa, niż przeciętna długość życia obywatela innych krajów Unii Europejskiej. A wszystko najprawdopodobniej za sprawą regularnego spożywania czerwonego wina, zawierającego od 0.1 do 14 mg resweratrolu na jeden litr trunku (najczęściej ilość ta wynosi około 3 mg/l).
 • Ta sama odmiana wina, z tej samej winiarni może zawiera różne ilości resweratrolu, w zależności od rocznika wina. Wynika to z czynników środowiskowych takich jak: różnica w wielkości opadów atmosferycznych w poszczególnych latach, ilość dni słonecznych w danym sezonie, występowanie infekcji grzybiczej na terenie upraw.
 • Poprzez stosowanie pestycydów przy uprawie winogron, poziom resweratrolu ulega systematycznemu obniżeniu.
Resweratrol z ang. resveratrol - czerwone wino jest jego doskonałym źródłem.

Resweratrol – znajdziesz go m.in. w czerwonym winie.

Podsumowując, co do skoncentrowanego ekstraktu resweratolu sprzedawanego w suplementach, trudno mi się jednoznacznie wypowiedzieć, gdyż nigdy go nie próbowałem. Zresztą jestem zwolennikiem diety bogatej w nieprzetworzone artykuły, zawierające cenne składniki odżywcze, w tym związki fitochemiczne. Nie mówię „Nie” suplementom, ale nie ma nic lepszego, niż dary ofiarowane przez Matkę Naturę. Jestem przekonany, że wzbogacenie diety o produkty wymienione na początku artykułu nie powinno zaszkodzić. Wyniki badań są bardziej, niż obiecujące. A właściwości resweratrolu mogą się okazać niezwykle skutecznym środkiem zapobiegającym chorobom cywilizacyjnym. Będę z ogromnym zaciekawieniem i niecierpliwością obserwował dalsze wyniki prac nad tym eliksirem długowieczności. Jeżeli masz dodatkową wiedzę, znasz inne wyniki badań lub suplementujesz resweratrol, podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami poprzez dodanie komentarza do zamieszczonego artykułu.

Pamiętaj, że artykuł ten ma wyłącznie charakter informacyjny i nie jest poradą medyczną. Wszelkie sugestie zawarte w artykule nie mogą zastąpić bezpośredniej konsultacji z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>