Osteoporoza – najczęstsza choroba świata (cz.1).

Osteoporoza objawy - ubytek tkanki kostnej.

Nie wiem czy wiesz, ale najczęściej występującą chorobą świata jest osteoporoza (nazwa pochodzi od greckiego osteon = kość i poros = por). Tak naprawdę każdy z nas (pod warunkiem, że dożyje sędziwego wieku) zostanie w większym lub w mniejszym stopniu dotknięty ubytkiem tkanki kostnej, gdyż jest to proces naturalny, towarzyszący procesowi starzenia. Pozostaje tylko pytanie, jak silne będą objawy i jaki będzie przebieg choroby? Otóż mam dla Ciebie dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra jest taka, że każdy z nas ma istotny wpływ na moment wystąpienia osteoporozy i jej przebieg. Zła wiadomość jest taka, że najprawdopodobniej przegapiłaś/eś ten okres swojego życia, kiedy mogłaś/eś wywierać największy wpływ na wystąpienie osteoporozy. Pewnie zapytasz dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta, czas ten przypada na dzieciństwo i okres dojrzewania, wtedy to następują decydujące procesy tworzenia kości i kształtowania ich gęstości. Nie sądzę, żeby ktokolwiek z nas przejmował się osteoporozą przed dwudziestką. De facto były to dwie złe wiadomości, ale nie ma się co załamywać, gdyż w dalszym ciągu możesz spowolnić proces zaniku tkanki kostnej. Nawet w momencie, gdy proces ten już nabrał tempa, możesz skutecznie złagodzić objawy osteoporozy. Główną bronią w walce z osteoporozą jest: wiedza o mechanizmach przyspieszających chorobę (no i oczywiście chęć wykorzystania tej wiedzy, w celu redukcji czynników ryzyka), zdrowy tryb życia oraz właściwy sposób odżywiania. Pamiętaj, że w przypadku osteoporozy dużo łatwiej jest jej zapobiegać, niż ją leczyć (nic odkrywczego, ale w przypadku osteoporozy profilaktyka wysuwa się zdecydowanie na pierwszy plan). Biorąc pod uwagę, że żyjemy coraz dłużej, raczej na pewno będziemy zmuszeni stawić czoła osteoporozie. Jeszcze 150 lat temu, człowiek żył średnio 30 lat, więc o problemie osteoporozy nikt nawet nie słyszał. Teraz, gdy żyjemy 70 lat i więcej, musimy zmierzyć się z problemem zaniku tkanki kostnej. Dlatego namawiam Cię do podjęcia działań, które zapobiegną lub znacznie opóźnią moment wystąpienia osteoporozy. Ale po kolei, poniżej znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań.

Co to jest osteoporoza?

Jak już pisałem powyżej to właśnie w dzieciństwie i w okresie dojrzewania następuje tworzenie tkanki kostnej. Następnie do około 35 roku życia procesy tworzenia i rozpadu tkanki kostnej równoważą się. Jest to okres przejściowy po którym następuje już tylko systematyczny ubytek tkanki kostnej (tzw. resorpcja). Nie znaczy to jednak, że po 35 roku życia nie następują żadne procesy tworzenia tkanki kostnej. Gdyby tak było, to żadne złamanie w okresie dojrzałym nie miałoby prawa się zrosnąć – a tak przecież nie jest. Po prostu po trzydziestym roku życia procesy zaniku przeważają nad procesami tworzenia tkanki kostnej. Powyższe przedziały wiekowe traktuj umownie, gdyż nie da się ich jednoznacznie zdefiniować. Każdy z nas jest inny, z tego powodu długość poszczególnych faz może się różnić, w zależności od: indywidualnych predyspozycji, czynników genetycznych, czynników środowiskowych, rodzaju wykonywanej pracy czy sposobu odżywiania.

Osteoporoza objawy – kiedy można mówić o chorobie?

Zapewne zapytasz: w którym momencie można mówić o wystąpieniu choroby, skoro zanik tkanki kostnej jest procesem naturalnym w dużym stopniu niezależnym od nas? W jaki sposób odróżnić chorobę od naturalnego biegu spraw? Odpowiedź jest prosta, jeżeli odczuwasz dolegliwości bólowe lub zauważasz pewną ułomność czynności ruchowych, której wcześniej nie zaobserwowałaś/eś, musisz wzmóc czujność i zrobić dodatkowe badania w kierunku osteoporozy. Objawy osteoporozy szczególnie na początku są dosyć nietypowe i mogą przypominać zwykłą grypę. Osoby u których zdiagnozowano osteoporozę uskarżają się często na: przemęczenie, bezsenność, kłopoty z koncentracją, bóle mięśniowe, bóle stawowe, bóle kończyn i pleców. Takie symptomy nie są zbyt charakterystyczne, można je w zasadzie przypisać do większości chorób, zaczynając od przeziębienia a kończąc na toczniu. Typowym objawem osteoporozy jest natomiast skłonność do złamań kości, szczególnie szyjki kości udowej, nadgarstka, kości przedramienia i kręgów kręgosłupa. To właśnie wtedy, gdy dojdzie do złamania kości najczęściej rozpoznaje się osteoporozę.

Osteoporoza objawy: złamanie kości szyjki udowej.

Złamanie szyjki kości udowej jest typową oznaką osteoporozy.

Badanie osteoporozy – jak ją zdiagnozować?

Jeżeli chcesz zawczasu rozpocząć diagnostykę to najskuteczniejszą metodą jest densytometria techniką DEXA, badająca gęstość mineralną tkanki kostnej (z ang. BMD – bone mineral density). Diagnostykę przeprowadza się najczęściej w lokalizacji szyjki kości udowej lub kręgosłupa lędźwiowego. Badanie jest bezinwazyjne, trwa około 7 minut, a dawka promieniowania jest 20-krotnie niższa niż w przypadku zdjęcia RTG. Ponadto wydruk z wynikiem najczęściej otrzymujemy bezpośrednio po badaniu, którego koszt waha się w granicach 60 – 110 PLN ( w zależności od placówki). Bardzo często zdarzają się zniżki, które oferowane są emerytom i rencistom – wtedy koszt takiego badania wynosi około 40 PLN. Co jakiś czas organizowane są również kampanie społeczne, mające na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat osteoporozy – w takich przypadkach badania densytometryczne są często wykonywane bezpłatnie. Badanie to jest w 100% refundowane przez NFZ, dlatego można zawsze zapytać lekarza rodzinnego o skierowanie, szczególnie jeżeli zaliczasz się do grupy zwiększonego ryzyka. Przy diagnozowaniu osteoporozy wykorzystać można również zwykłe badanie krwi (badanie poziomu wapnia, fosforu, fosfatazy zasadowej, osteokalcyny, parathormonu, witaminy D w postaci 25(OH)-D ) oraz badanie moczu (poziom wapnia oraz hydroksyproliny). Oczywiście są również inne, mniej popularne metody diagnostyczne takie jak: biopsja tkanki kostnej, ilościowa tomografia komputerowa (QCT) czy ilościowa ultrasonografia (QUS) – stosuje się je jednak rzadziej ze względu na wyższe koszty. Jednak, już samo badanie densytometryczne (DEXA) powie Ci bardzo dużo na temat gęstości Twoich kości. Pamiętaj, im wcześniej rozpoznasz nadmierny ubytek tkanki kostnej, tym większą będziesz miał/a motywację do przeciwdziałania osteoporozie.

O czynnikach sprzyjających osteoporozie oraz o naturalnych metodach leczenia osteoporozy piszę w kolejnych artykułach do których lektury gorąco zachęcam. Jeżeli znasz jakieś ciekawe fakty lub inne metody diagnostyczne osteoporozy to podziel się nimi z nami za pomocą komentarza poniżej.

Pamiętaj, że artykuł ten ma wyłącznie charakter informacyjny i nie jest poradą medyczną. Wszelkie sugestie zawarte w artykule nie mogą zastąpić bezpośredniej konsultacji z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>